بانوان باردار و رنگ مو

بدن شما با رشد جنین، دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. شما وزن اضافه می‌کنید و ممکن است به صورت رندوم و تصادفی هوس غذاهای مختلفی کنید. ممکن است در این دوران دچار سوزش معده، ورم قوزک پا و خستگی زیاد شوید. در این دوران معمولا بیشتر خانم‌ها احساس خوبی نسبت به خود ندارند. باید بدانید که نسبت به تمامی این تغییرات فیزیکی هیچ کنترلی ندارید. ولی چیزی که در مورد آن کنترل دارید، رنگ کردن مو در بارداری است.
با توجه به پرسش‌های بسیار در این زمینه از جمله اینکه آیا رنگ کردن مو در بارداری ضرر دارد یا نه، این مقاله را به این مهم اختصاص داده‌ایم.

آیا رنگ کردن مو در بارداری برای مادر و جنین ضرر دارد؟

اگر می‌خواهید بدانید که آیا رنگ مو برای زنان باردار ضرر دارد؟ باید بگوییم که شما به عنوان یک مادر باردار، با اطلاعاتی درباره اینکه چگونه بارداری ایمن و سلامتی داشته باشید، بمباران می‌شوید. هر عملی که انجام می‌دهید و هر چه می‌خورید، بر جنین‌تان تاثیرگذار است.

برای مثال، قرار گرفتن در معرض سرب بالا در دوران حاملگی می‌تواند سبب مشکلاتی همچون زایمان زودرس، جنین کم وزن و یا سقط جنین شود (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لوازم آرایشی ارگانیک بدون سرب، حتما مقاله دیگر ما را بخوانید). اگر شما ماهی زیاد (با میزان جیوه بالا در این دوران) مصرف کنید، احتمالا نوزاد شما با مشکلات سیستم عصبی متولد خواهد شد.

حتی اگر درباره اهمیت محدودیت این پارامترهای سمی در دوران بارداری بدانید، ممکن است از خود بپرسید که آیا این محدودیت درباره رنگ مو نیز صدق می‌کند و رنگ مو برای حاملگی ضرر دارد؟

خبر خوب این است که رنگ مو به خودی خود، یک سم خطرناک برای کودکتان نیست، بنابراین رنگ کردن مو در بارداری ایمن است.

مقدار کوچکی از رنگ مو می‌تواند جذب پوست شود. گرچه احتمالا هنگام رنگ موهایتان ممکن است مقداری از رنگ با پوست پیشانی یا پوست سر شما در تماس باشد، ولی تنها مقدار کوچکی از مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها می‌توانند جذب پوست شوند. این مقدار اندک، نمی‌تواند سبب به خطر انداختن زندگی نوزادتان شود. با توجه به پرسش‌های بسیار در این زمینه از جمله اینکه آیا رنگ کردن مو در بارداری ضرر دارد یا نه، این مقاله را به این مهم اختصاص داده‌ایم.

همانطور که خود بهتر می‌دانید رنگ مو حاوی مواد شیمیایی بسیار خطرناک مانند آمونیاک، پارابن، فتالات و هیدروژن پراکسید است. در زمان بارداری تمامی تلاش خود را به کار گیرید تا کمترین میزان تماس با هر مواد سمی داشته باشید.

همانطور که بارها و بارها در این نوشتار به آن اشاره کردیم، هنگام رنگ کردن مو در بارداری ، تنها مقدار ناچیزی از مواد شیمیایی از طریق پوست سر جذب بدن می‌شود. این بدان معناست که احتمال وارد شدن مواد شیمیایی به جریان خون و در نتیجه بدن جنین کم است. به همین دلیل کالج تخصصی زنان و زایمان ایالت متحده آمریکا رنگ کردن مو در بارداری را تقریبا بی‌خطر می‌داند.

چگونه رنگ کردن مو در بارداری را با خیال راحت انجام دهیم؟

آیا رنگ مو برای جنین ضرر دارد؟ به طور کلی، رنگ کردن مو در حاملگی و پوشاندن موهای سفید در بارداری بی‌خطر است. ولی با این وجود، ملاحظاتی برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از رنگ مو برای نوزاد شما وجود دارد.

برای رنگ کردن موها تا سه ماه دوم بارداری صبر کنید

از چه ماهی در بارداری می توان مو رنگ کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که موها می‌توانند در دوران حاملگی سریع‌تر رشد کنند، بنابراین ممکن است احتیاج داشته باشید، ریشه موهایتان را در طی این دوران، رنگ کنید. برای به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی به جنین در حال رشد، برخی متخصصان توصیه می‌کنند تا طی 12 هفته بارداری موهایتان را رنگ نکنید.

به عبارت دیگر رنگ کردن مو در بارداری در سه ماه نخست جایز نیست و بهتر است رنگ کردن مو در سه ماهه دوم بارداری انجام شود. بسیار مهم است که در این مدت، محیط امنی برای رشد و نمو جنین‌تان فراهم کنید.

از گزینه‌های جایگزین رنگ مو استفاده کنید

به طور کل رنگ مو در دوران بارداری بی‌خطر است ولی با این وجود، اقدامات پیشگیرانه ضرری ندارد. اگر درباره ضرر رنگ مو در بارداری نگرانید، روش‌های ملایم‌تری برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی انتخاب کنید.

برای مثال، به جای رنگ کردن موهایتان می‌توانید از آرایشگر خود درباره هایلایت، فراست کردن مو (frosting)، بالیاژ، مش و غیره به منظور پرهیز از اعمال مستقیم رنگ مو به پوست سر یا هر قسمت از پوست بدن سوال کنید.

انتخاب رنگ موی مناسب دوران بارداری

رنگ‌های دائمی ممکن است بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان آورند، ولی تنها گزینه روی میز برای رنگ کردن مو در بارداری نیستند. برای امنیت بیشتر در دوران حاملگی، پیشنهاد می‌کنیم تا از رنگ‌های بدون آمونیاک، بدون بلیچ (bleach-free) یا رنگ‌های نیمه دائمی استفاده ‌کنید.

ماندگاری رنگ‌های نیمه دائمی مانند رنگ‌های دائمی نیست ولی می‌تواند میزان قرار گیری‌تان در معرض مواد شیمیایی را به حداقل برساند. این مهم می‌تواند سبب ایجاد آرامش خاطر برای مادران باردار باشد. در مقاله دیگری راهنمای جامع و کاملی برای خرید انواع رنگ مو فراهم کرده‌ایم.

Is-It-Safe-To-Colour-Your-Hair-During-Pregnancy

دیگر راه‌ها برای کمتر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

انتخاب رنگ مو ایمن و ملایم یکی از راه‌های محافظت از نوزادتان در برابر قرارگیری در معرض مواد شیمیایی است. هنگام رنگ کردن مو در بارداری تمامی ملاحظات لازم را رعایت کنید.

رنگ مو می‌تواند سبب ایجاد بخارهای سمی شود. به همین دلیل مطمئن شوید در محیطی با تهویه مناسب موهایتان را رنگ می‌کنید. توصیه می‌کنیم هنگام رنگ مو مقداری پنجره را باز بگذارید تا تنفس بخارهای سمی به حداقل ممکن برسد. همچنین مهم است که هنگام رنگ کردن مو از دستکش استفاده کنید. این امر میزان جذب مواد شیمیایی توسط پوست را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

قبل از رنگ کردن مو در بارداری دستورالعمل‌های درج شده بر روی بسته‌بندی رنگ را به دقت مطالعه کنید و اجازه ندهید مواد شیمیایی بیش از زمان مورد نیاز بر روی موهایتان باقی بماند. پس از کامل شدن رنگ مو، پوست سر و پیشانی خود را آبکشی کنید تا مواد رنگ از روی آن‌ها پاک شوند.

اگر شما یک آرایشگرید، خیلی سخت است تا قرارگیری در معرض مواد شیمیایی را به حداقل برسانید. ولی قرار‌گیری زیاد در معرض مواد بلیچ و سمی، خطر سقط جنین را به شدت افزایش می‌دهد. بنابراین نیاز است تا هنگام استفاده از این مواد، احتیاط بیشتری رعایت کنید.

اقدامات پیشگیرانه جهت رنگ کردن مو در بارداری برای آرایشگرها:

  • مرتبا دستکش‌های خود را تعویض کنید.
  • در محل کار خود (سالن آرایشگاه) غذا نخورید.
  • از ماسک هنگام رنگ کردن موهای مشتریان خود استفاده کنید.
  • سریعا هر گونه ردی از رنگ مو را بر روی پوست خود، بشویید.

بهترین رنگ موی مخصوص بارداری

همانطور که پیش‌تر گفتیم، براساس پژوهش‌های بسیار، رنگ کردن مو در بارداری یا دیگر روش‌های درمان مو مانند بوتاکس مو در این دوران بی‌خطر است و بسیاری از کارشناسان بر این حقیقت معترفند که پوست شما مقدار ناچیزی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو را جذب می‌کند و این مقدار ناچیز خطر زیادی را در پی نخواهد داشت.

با این وجود، رعایت اقدامات احتیاطی و ملاحظات برای کاهش خطرات احتمالی به جنین در حال رشد لازم و ضروری است. برای مثال اگر پوست سرتان تحریک یا آلوده باشد، ممکن است میزان بیشتری از مواد شیمیایی موجود در رنگ موها را جذب کنید. برای پیشگیری از این مهم، به برچسب رنگ مو توجه کنید و سعی کنید رنگ‌های فاقد آمونیاک، رنگ‌های طبیعی و ارگانیک خریداری کنید.

آیا رنگ مو در سه ماه اول بارداری ضرر دارد؟ مطابق با انجمن بارداری ایالات متحده بهتر است رنگ کردن مو در بارداری به سه ماه دوم موکول شود زیرا 12 هفته اول، مهم‌ترین زمان برای رشد و نمو جنین است.

به یاد داشته باشید که حتی رنگ‌های طبیعی یا ارگانیک (غیر از حنا) ممکن است حاوی مقادیر اندکی از مواد شیمیایی باشند. بنابراین اگر می‌خواهید رنگ موی‌تان کاملا گیاهی باشد، بهتر است خودتان دست به کار شوید. در مقاله رنگ مو طبیعی به آموزش دستورالعمل ساخت چنین رنگ موهایی برای موهای روشن تا تیره پرداخته‌ایم.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، هنوز تعریف دقیقی از ارگانیک ارائه نکرده است. بنابراین منظور ما از ارگانیک محصولاتی است که حاوی مقادیر ناچیزی از پارابن، آمونیاک و پارا- فنیلین‌دی‌آمین (PPD) و رزوسینول باشد.

رنگ مو بارداری

همچنین قبل از رنگ کردن مو در دوران بارداری مطمئن شوید تا محصول مورد استفاده دارای عارضه‌های جانبی خطرناک نیست.

در زیر برخی از نکات مهمی که باید هنگام رنگ کردن مو در بارداری باید به خاطر سپرده شوند، بیان کرده‌ایم:

  • قبل از رنگ کردن موهایتان، پچ تست (patch test) به منظور یافتن هرگونه واکنش‌های حساسیت انجام دهید. ترجیحا پیشنهاد می‌کنیم پچ تست را در مطب دکتر انجام دهید.
  • همواره به منظور به حداقل رساندن تنفس بخار سمی حاصل از رنگ مو، موهایتان را در محیطی که تهویه مناسب دارد، رنگ کنید.
  • قبل از رنگ کردن مو در بارداری ، دستورالعمل‌های درج شده بر روی بسته‌بندی رنگ را به دقت مطالعه کنید. همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم هرگز اجازه ندهید تا رنگ مو بیش از زمان لازم بر روی موهایتان باقی بماند. پس از رنگ هم پوست سر خود را آبکشی کنید.
  • از تماس مستقیم چشم و پوست سر با رنگ مو تا جایی‌ که می‌شود، دوری کنید. پیشنهاد می‌کنیم هنگام رنگ کردن موهایتان از دستکش استفاده کنید.

یک جمع بندی کلی:

اگر رنگ کردن مو در بارداری باعث بهبود روحیه‌تان می‌شود، حتما آن را انجام دهید. رنگ کردن مو در حاملگی خطری برای جنین نخواهد داشت. ولی برای احتیاط، بلافاصله رنگ را روی سر خود قرار ندهید.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از رنگ کل موهای خود، رنگ را روی چند رشته از موها امتحان کنید تا ببینید که آیا این رنگ، همان رنگ مورد نظرتان هست یا خیر. به یاد داشته باشید تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌توانند سبب واکنش موهایتان به رنگ شود.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
BELGA

BELGA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Social Media

Most Popular

دریافت آخرین اخبار، رخدادها، مقالات، محصولات جدید و فروش های ویژه از طریق خبرنامه سایت بلگا

Categories

Related Posts

روش صحیح رنگ کردن مو

بخش اول: آماده کردن موها ۱. موهای خود را در صورت نیاز کوتاه کنید: اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ‌های شیمیایی نیازمند مراحلی است.

اکسیدان چیست

احتمالا تا به حال نام اکسیدان را چندین بار شنیده‌اید. بعد از نام اکسیدان معمولا درصد یا شماره آن بیان می‌شود. اکسیدان نام یک ماده‌ای

آمونیاک در رنگ مو

یکی از کاربردهای آمونیاک در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مانند انواع رنگ مو می‌باشد. کاربرد آمونیاک و نقش اصلی آن به عنوان عامل کنترل

بانوان باردار و رنگ مو

بدن شما با رشد جنین، دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. شما وزن اضافه می‌کنید و ممکن است به صورت رندوم و تصادفی هوس غذاهای مختلفی کنید.