روش صحیح رنگ کردن مو

بخش اول: آماده کردن موها

۱. موهای خود را در صورت نیاز کوتاه کنید:

اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ‌های شیمیایی نیازمند مراحلی است. اگر موهای خود را به درستی کوتاه نکنید بعد از رنگ کردن شان متوجه مشکلات زیادی خواهید شد و باید به سراغ آرایشگر بروید. پس اگر نیاز بود موهای خود را کوتاه کنید.

۲. رنگ طبیعی موهای خود را مدنظر داشته باشید:

اگر رنگ طبیعی موهای شما تیره است، نشان دادن رنگ از طریق آن کمی دشوار خواهد بود. می‌توانید به دنبال سایه‌های رنگی تیره‌تر باشید اما رنگ ممکن است آنگونه که می‌خواهید خود را نشان ندهد.

 • سایه‌های روشن‌تر نیز می‌توانند بر روی نتیجه کار اثر بگذارند. به عنوان مثال اگر بلوند مایل به زرد دارید و به دنبال سایه قرمز هستید، ممکن است رنگ موهایتان نارنجی شود. اگر به دنبال رنگ آبی باشید ممکن است در نهایت موهای سبزی داشته باشید.
 • موهای سفید یا خاکستری نیز می‌توانند رنگ را روشن‌تر از مقدار واقعی‌اش نشان دهند. به عنوان مثال سایه آبی-سیاه ممکن است به رنگ آبی روشن در آید.

• برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است روی رشته‌ای از موهای خود رنگ را تست کنید و ببینید در نهایت چه رنگی خواهید داشت.

۳. رنگی را انتخاب کنید که برایتان مناسب است:

یکی از توصیه‌های رایج هنگام رنگ کردن مو این است که هرگز دو سایه روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ طبیعی موهای خود انتخاب نکنید. بهترین کار این است که با سایه روشن‌تر کار خود را آغاز کنید. می‌توانید در صورت نیاز موها را تیره‌تر کنید.

 • برخی از سایه‌های رنگی ممکن است مناسب پوست تن شما نباشد. اگر تمایلی به رژگونه دارید بهتر است از تن رنگی قرمز یا صورتی اجتناب کنید.
 • انتخاب رنگ مو متناسب با چهره را فراموش نکنید. اگر رنگ پوستتان پریده است، سبز روشن و زرد می تواند شما را درخشان‌تر نشان دهد.

• برای اینکه ببینید سایه‌های رنگی چه تاثیری بر روی چهره شما دارند می‌توانید کمی از آن را روی موی سر امتحان کنید.

۴. کیت مخصوص رنگ کردن موها را آماده نمایید:

استفاده از کیت مخصوص رنگ مو یکی دیگر از اصول صحیح رنگ کردن مو می باشد. علاوه بر انتخاب رنگ مو باید آیتم‌های دیگری را هم جمع‌آوری کنید تا کارتان راحت‌تر شود. این ابزارها را برای کارهای بعدی خود در حمام نگه دارید.

 • گیره موی پلاستیکی: این گیره‌ها برای نگه داشتن بخش‌های پرحجم‌تر مو بسیار عالی هستند.
 • دستکش‌های پلاستیکی: رنگ مو ممکن است در‌برگیرنده مواد شیمیایی مضری باشد. سعی کنید برای محافظت از دستان خود، دستکش بپوشید. دستکش ها می‌توانند پوست دست را محافظت کنند.
 • وازلین: لایه نازکی از وازلین را در خط رویش مو و گوش‌هایتان بمالید. هر‌جایی که احساس کردید رنگ با پوستتان تماس دارد می‌توانید از وازلین کمک بگیرید. وازلین از لکه شدن پوست توسط رنگ جلوگیری می‌کند.
 • لباس‌ها و حوله‌های قدیمی: زمانی که موهایتان را رنگ می‌کنید ممکن است همه جا کثیف شود. بهتر است از موادی همچون لباس یا حوله کهنه استفاده کنید.
 • سایر آیتم‌ها همچون تایمر و دستکش‌های اضافی را فراموش نکنید.

۵. از یک دوست کمک بگیرید:

با اینکه شما می‌توانید خودتان موها را رنگ کنید ولی به کمک یک دوست کارتان ساده‌تر و راحت‌تر خواهد بود. از او بخواهید رنگ را به نقاطی از مو که دستتان نمی‌رسد بزند.

بخش دوم: رنگ کردن مو

۱. اگر لازم بود موها را دکلره کنید:

مگر در مواردی که موهای خودتان سفید-بلوند است در سایر موارد ممکن است بخواهید برای رسیدن به رنگ روشن‌تر موها را دکلره کنید. دکلره کردن موها ممکن است زمانبر و هزینه‌بر باشد. برای رسیدن به روشنی دلخواه ممکن است مجبور شوید چندین بار دکلره کنید. در صورتی که قصد آمبره کردن مو را دارید باید فقط قسمت‌های پایینی موها را دکلره و روشن کنید.

 • اگر لازم داشتید موهای خود را چندین بار دکلره کنید بهتر است یک هفته یا بیشتر بین آن فاصله دهید.
 • دکلره کردن زیاد به مو آسیب می‌رساند و باعث ایجاد موخوره می‌شود.
 • اگر مطمئن نبودید، از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. اینکار ممکن است هزینه‌بر باشد اما نتیجه بهتری خواهد داشت.

۲. موهای خود را چند روز قبل از رنگ کردن بشویید:

موهای کثیف برای رنگ کردن بهترین گزینه هستند. چربی طبیعی پوست سر از تحریک پوست جلوگیری می‌کند و کار کردن بر روی آن را ساده‌تر و راحت‌تر می‌سازد.

۳. خودتان را بپوشانید:

قبل از اینکه بخواهید موهای خود را رنگ کنید، مطمئن شوید که از یک حوله قدیمی بر روی شانه‌های خود استفاده می کنید. همچنین می‌توانید لباس‌های کهنه و قدیمی بپوشید.

• ممکن است همه‌جا رنگی شود. اگر خواستید می‌توانید حمام را از قبل تمیز کنید، حوله قدیمی روی کف آن بچینید و سپس رنگ کردن موها را شروع کنید.

۴. برای ترکیب کردن رنگ، دستورالعمل کارخانه سازنده را دنبال کنید:

۵. رنگ مو را شروع کنید:

کار خود را از ریشه‌ها آغاز کنید و شروع به رنگ زدن موها نمایید. براش رنگ را بردارید و بخش‌های انتهایی را رنگ کنید. از گیره برای بخش‌بندی موها استفاده کنید.

 • زمانی که کل رنگ را روی موها زدید، از براش برای پخش کردن رنگ روی موها استفاده کنید تا مطمئن شوید به طور کامل پخش می‌شود.
 • موهای خود را با کلاه بپوشانید. کلاه به شما اجازه می‌دهد موهای خود را گرم نگه دارید.

• باید حداقل ۳۰ الی ۴۵ دقیقه منتظر بمانید. مدت زمان انتظار به برند رنگ و موهای شما بستگی دارد.

۶. موهای خود را بشویید:

بعد از اینکه مدت زمان مدنظر به اتمام رسید، موها را زیر دوش بشویید تا آب رنگی صاف شود.

 • بهترین روش برای شستن رنگ، دوش گرفتن است. سعی کنید هیچ رنگی روی پوستتان نریزد زیرا باعث ایجاد لکه می‌شود.

بخش سوم: مراقبت از موهای رنگ شده

۱. از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده یا شامپوی تثبیت کننده رنگ مو استفاده کنید:

بیشتر رنگ‌های فانتزی نیمه دائمی هستند و به سرعت پاک می‌شوند. برخی از رنگ‌ها به سختی نگهداری می‌شوند، با استفاده از شامپوی تثبیت کننده رنگ مو می‌توانید طول عمر این رنگ ها را اضافه کنید. همچنین با استفاده از ماسک‌ها می‌توانید موهایتان را تقویت کنید . از ماسک آلوئه‌ورا یا روغن‌هایی مثل روغن نارگیل و روغن بادام برای رفع وزی احتمالی بعد از رنگ مو می‌توانید استفاده کنید.

۲. فرایند رنگ کردن مو را تکرار کنید:

بعد از حدود یک ماه، متوجه رشد موها خواهید شد. برای تجدید رنگ، دوباره فرایند بالا را تکرار کنید و این بار روی ریشه‌ها تمرکز نمایید. برای این که موهایتان آسیب کمتری ببیند روش‌های مراقبت از موهای رنگ شده را رعایت نمایید.

انتخاب رنگ موی مناسب

در انتخاب و خرید رنگ مو مناسب باید به چند نکته دقت کنید. در نظر گرفتن رنگ چشم و رنگ چهره از اساسی‌ترین فاکتورها برای انتخاب رنگ موی مناسب با چهره شما می‌باشد که در زیر به طور مختصر توضیح داده‌ایم.

در نظر گرفتن رنگ چشم

در نظر گرفتن رنگ چشم در هنگام انتخاب برای خرید رنگ موی جدید، انتخاب مناسبی را رقم می‌زند. با استفاده از رنگ ‌‌موهای مشابه به رنگ چشم، ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر خواهید داشت.

رنگ موهای تیره مانند مشکی، قهوه‌ای تیره و خرمایی، بسیار مناسب برای رنگ چشم‌های تیره به رنگ فندقی، قهوه‌ای و یا سبز است. درحالی‌که رنگ چشم‌های روشن مانند آبی یا طوسی بهتر است بارنگ موهای سرد و روشن همراه شوند. مانند بلوند و طلایی و یا طیف‌های خاکستری.

در نظر گرفتن رنگ چهره: اگر موهای خرمایی می‌خواهید

باید بدانید “رنگ موی خرمایی” بسیار کاربردی هستند. این رنگ‌ها نیاز کمتری به نگهداری و رسیدگی دارند. از طرفی با هر رنگ لباسی هماهنگ هستند. اگر موهای آسیب‌دیده و یا سفید دارید، رنگ‌های خرمایی و تیره بهترین انتخاب است. رنگ موی خرمایی در زیر نور سالم‌تر و براق‌تر به نظر می‌رسد. کسانی که موی آسیب دیده دارند، می‌توانند برای احیا و بازسازی آن از بوتاکس مو استفاده کنند و بعد رنگ بگذارند.

پوست روشن: خانم‌های دارای رنگ پوست روشن، بهتر است رنگ موی خرمایی انتخاب نکنند. چراکه ممکن است شمارا رنگ‌پریده نشان دهد. بهتر است رنگ‌های گرم‌تر و رنگ‌هایی با تناژ قرمز انتخاب کنند.

پوست طبیعی و معمولی: رفتن به سمت انتخاب رنگ‌های قهوه‌ای متوسط مانند طیف‌های رنگ کاراملی انتخاب مناسبی است. چراکه مکمل رنگ چهره شما است. همچنین توصیه می‌شود از انتخاب رنگ‌های خیلی روشن بپرهیزید.

پوست تیرهخانم‌های دارای پوست تیره، مجاز هستند از رنگ ‌موهای تیره متناسب با رنگ پوستشان استفاده کنند. نکته: بهتر است فقط تا ۲ درجه از رنگ موهای طبیعی خودشان روشن‌تر کنند.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
BELGA

BELGA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Social Media

Most Popular

دریافت آخرین اخبار، رخدادها، مقالات، محصولات جدید و فروش های ویژه از طریق خبرنامه سایت بلگا

Categories

Related Posts

روش صحیح رنگ کردن مو

بخش اول: آماده کردن موها ۱. موهای خود را در صورت نیاز کوتاه کنید: اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ‌های شیمیایی نیازمند مراحلی است.

اکسیدان چیست

احتمالا تا به حال نام اکسیدان را چندین بار شنیده‌اید. بعد از نام اکسیدان معمولا درصد یا شماره آن بیان می‌شود. اکسیدان نام یک ماده‌ای

آمونیاک در رنگ مو

یکی از کاربردهای آمونیاک در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مانند انواع رنگ مو می‌باشد. کاربرد آمونیاک و نقش اصلی آن به عنوان عامل کنترل

بانوان باردار و رنگ مو

بدن شما با رشد جنین، دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. شما وزن اضافه می‌کنید و ممکن است به صورت رندوم و تصادفی هوس غذاهای مختلفی کنید.